Opravy

Na této stránce budeme průběžně informovat o probíhajících či chystaných opravách památek, které spadají pod farnost Štěchovice.

Nový elektrický pohon v kostele na Slapech

Vyzvánění zvonů nerozlučně patří ke koloritu tradičního venkova. Našim předkům zvony odměřovaly čas dne, varovaly před nebezpečím a svolávaly k bohoslužbám. Ruční tahání za zvonařské lano však vyžaduje každodenní oddanou službu zvoníka, který musí tuto činnost umět – a najít si na ni čas, bez ohledu na nemoc nebo dovolené.

Od května 2019 v kostele svatých Petra a Pavla na Slapech tuto lidskou službu nahradil elektronický řídicí systém. Jeho citlivé nastavení dává zvonu vyniknout stejně, jako ruční práce zvoníka. Systém dokáže hlavní zvon rozhoupávat plynule a bez otřesů, lze nastavit přesný konec a začátek vyzvánění či pomalé tlumení zvonu až do jeho úplného umlknutí. Zvonění se ovládá ručním ovladačem nebo spínacími hodinami.

Na realizaci elektrického pohonu zvonu finančně přispěly obce Slapy, Buš, Čím a Korkyně; dále Sbor dobrovolných hasičů Slapy, Slapský kulturní spolek a Římskokatolická farnost Štěchovice.

V roce 2019 je naplánováno dokončení opravy vitrážových oken v kostele sv. Jana Nepomuckého ve Štěchovicích. Byla podepsána smlouva o dílo s renomovanou českou firmou. Z důvodu finanční náročnosti oprava probíhala poslední tři roky.

Vitráže bylo třeba vyčistit a nahradit prasklé díly. Sklomalba byla retušována, byly připraveny nové olověné profily. Pláty byly založeny do nového olověného profilu včetně oboustranného celoplošného pocínování profilů. Také byla ošetřena a natřena kovová konstrukce, do které jsou vitráže zasazeny.

Bližší informace včetně fotodokumentace můžete najít v restaurátorské zprávě zde na stránce níže.

Stáhnout (PDF, 3.66MB)