Muzeum ve věži

  • Jak žili faráři?
  • Co je to baldachýn?
  • Na co byly máry a jak vypadaly?
  • A jak to vypadá ve věži kostela?

Na tyto i jiné otázky můžete odpovědět dětem nebo sami sobě, navštívíte-li štěchovické farní MUZEUM VE VĚŽI.

Secesní fara patřící ke kostelu sv. Jana Nepomuckého ve Štěchovicích se za posledních více než sto let stala dočasným domovem mnoha kněží. Rádi bychom, abyste mohli nahlédnout „za dveře“ těm, kteří tu na tomto místě sloužili Bohu a žili mezi námi. Ve věži kostela jsme proto zpřístupnili malé muzeum, v němž si lze prohlédnout třeba staré dokumenty a fotografie ze života farností ve Štěchovicích, Slapech a Davli – a jste-li místní, můžete tu klidně narazit
na tváře či jména svých rodičů či prarodičů. Dále nepoužívané bohoslužebné náčiní, obrazy
i předměty denní potřeby a také některé dosud „bezprizorní“ plastiky a sochy Vojtěcha Suchardy, který se podílel na výzdobě kostela i fary.
Součástí muzea je i expozice historické podoby bytu faráře a přiblížení životního příběhu patera Josefa Krejčího, jehož osud plný dramatických zvratů téměř připomíná romány Charlese Dickense. To vše v autentických a neupravovaných prostorách věže secesního kostela, postaveného v posledních letech rakousko-uherské monarchie.

Otevřeno:
sobota 14.00 – 17.00 (v období od 1. 4. do 30. 9.)
nebo po domluvě telefonicky – 724 791 848

MUZEUM VE VĚŽI vzniklo z iniciativy štěchovického faráře p. Pawla Debka a díky laskavé spolupráci zdejších farníků a pamětníků. Grafická podoba panelů: Radek Rytina. 

Projekt finančně podpořil Městys Štěchovice.